Jubileuszowy 150 numer dwumiesięcznika ARCANA!

To już 150 numer naszego pisma! Bardzo zachęcamy do lektury.
30.12.2019 13:43

,,Globalizacja, masowa migracja, przeobrażenia tradycyjnej struktury rodziny, demograficzny regres, podupadanie religii, dezindustrializacja, polaryzacja społeczna, bezrobocie, dług, stopniowe rozchodzenie się elit i narodów, ponadnarodowe federacje, wojny asymetryczne, społeczeństwa równoległe, fundamentalizm, rozpad infrastruktury, terroryzm, hedonizm, starzenie się społeczeństwa, relatywizm prawny, radykalny kapitalizm, zwiększanie wydatków socjalnych, rosnąca przestępczość, dysfunkcyjna biurokracja, populizm" - jak wylicza w drukowanym poniżej eseju David Engels - stanowią o tym, że współczesny Zachód znalazł się w kryzysie cywilizacyjnym.

Ponadto, jak wynika z analiz Kazimierza Dadaka, Michała Lubiny i Marcina Sułkowskiego zmienia się układ sił w świecie, co sprawia, że ludzkość wchodzi w kolejną fazę globalnej gry mocarstw o strefy wpływów. W centralnym punkcie historiozoficznego wątku dominującego w 150 numerze ,,Arcanów" znajduje się panorama problemów duchowych współczesności, jaka wyłania się z rozmowy prof. Zbigniewa Janowskiego z brytyjskim historykiem, Jonathanem C.D. Clarkiem, a korespondują z nią uwagi Tomasza Gabisia o współczesnym kryzysie wychowania w świecie zachodnim.

Znajdujemy się na rozdrożu pomiędzy historiozoficznym pesymizmem a świadomością, że chrześcijańskie dziedzictwo naszej kultury i uzyskania pod koniec XX wieku, po epoce starych totalitaryzmów, chwiejna stabilizacja wymaga od nas aktywnej obrony. O tym pisze, w kontekście polskim, Jerzy Zagończyk. Cały 150 numer ,,Arcanów" jest dialogiem pomiędzy tekstami, które z różnych punktów widzenia opisują świat i Polskę na rozstajnych drogach naszej epoki. Dotyczy to również tekstów historycznych i literackich. Dialogują ze sobą artykuły poświęcone kulturze i polityce II Rzeczypospolitej: blok literacki poświęcony Sergiuszowi Piaseckiemu i teksty historyczne Grzegorza Kały i Ryszarda Surmacza. Dialogują - na tematy rosyjskie - Marek Zieliński i Olga Płaszczewska. Zapomniany rozdział polskiej martyrologii ukazuje obszerna recenzja pióra profesora Juliana Maślanki z czterotomowego wydania listów polskch jeńców wojennych z czasów I wojny światowej.

Polecamy również nowe opowiadania Wojciecha Chmielewskiego i - oczywiście - wszystkie pozostałe teksty tego obszernego numeru.


Ostatnie wiadomości z tego działu

Jak co roku wybrzmiało i u nas: „Podnieś rękę Boże dziecię, błogosław ojczyznę miłą”

Nowy 149 numer dwumiesięcznika ARCANA!

Nowy 148 numer dwumiesięcznika ARCANA!

Nowy (147) majowo-czerwcowy numer dwumiesięcznika Arcana!

Komentarze (0)
Twój nick:
Kod z obrazka:Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Reklama

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.