Jorg Bernig "SOLILOKUTOR. Wiersze wybrane".

Poeta Jorg Bernig, mieszkający w poddrezdeńskim Radebeul, opowiada o czasie i przestrzeni, o przemijaniu i miłości, o zwierzętach i rzeczach, dając wraz z nimi \"wściekły odpór godzinom\".
27.03.2020 9:50

Schodzi w swojej poezji w głąb czasu, opisuje ukochaną przez siebie rzekę - Łabę, wierzy w powrót bogów.

Na dzieje spogląda z rezygnacją, jest mieszkańcem "upadłych królestw". Czuje się środkowym Europejczykiem, solidaryzuje się z naszymi doświadczeniami historycznymi, z dystansu ogląda współczesny świat i jego roszczenia.

 

Jorg Bernig - urodzony w Wurzen (Saksonia) w roku 1964, jest poetą, powieściopisarzem i eseistą, mieszka w Radebeul pod Dreznem. Jest członkiem Akademii Sztuk Bawarii, Saksonii i Kraju Sudeckiego. Otrzymał nagrody pomocnicze imienia Lessinga oraz Holderlina, a także nagrodę literacką imienia Eichendorffa. Jego poezje zostały przełożone na kilka języków. W Polsce ukazała się jak dotąd powieść Ziemia niczyja, bezpański czas. Opowieść sidecka (Niemandszeit) [Wrocław 2015] oraz trzy wiersze w "Odrze" i kilka w "Arcanach".

Pozostałe dzieła to liryka Winterkinder (Dzieci zimy, 1998), billett zu den gottern (bilet do bogów, 2002), wuten gegen die stunden (wściekły odpór godzinom), in untergegangen reichen (w upadłych królestwach, 2017), reise, reise (podróż, podróż, 2018). Jest autorem powieści Dahinter die Stille (A za tym cisza, 1999), Ziemia niczyja, bezpański czas. Opowieść sudecka (Niemandszeit, 2002), Weder Ebbe noch Flut (Ani przypływ, ani odpływ, 2007), Anders (Anders, 2014) oraz opowiadania Die Ersten Tage (Pierwsze dni, 2007). Jest także eseistą: wydał tomy Habe Mut...(Miej odwagę..., 2017) oraz Gablonzer Glaskopf (Szklany guzik z Jabloneca, 2015).

 

http://ksiegarnia.arcana.pl/glowna/190-solilokutor-wiersze-wybrane-jorg-bernig.html

 


Ostatnie wiadomości z tego działu

Nowość! Jakub Polit "Smutny kontynent. Epizody i sylwetki z dziejów Azji Wschodniej w XX w."

Nowość! Krzysztof Budziakowski "My, polani" i inne szkice

Nowość! Tadeusz Witkowski "Sens dziedziczenia. Myśli o polskim etosie poetyckim XX wieku".

Nowość! Zbigniew Lohmann "Wspomnienia 1900-1939"

Komentarze (0)
Twój nick:
Kod z obrazka:Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Reklama

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.