Inscenizacja kampanii moskiewskiej w Krakowie

Świetna propozycja dla tych, którzy w ostatnią sobotę września nie będą mogli pojechać do Warszawy wspierać wolne media i burzyć sen rządzących: 29 września 2012 r. w Krakowie zostaną odtworzone epizody z kampanii moskiewskiej polskiej armii dowodzonej przez hetmana Stanisława Żółkiewskiego. Wydarzenie jest elementem projektu Pola Chwały realizowanego od 28 do 30 września w Niepołomicach.

25.09.2012 20:23

Pochód, który przejdzie z Rynku Głównego na Bulwar Czerwieński przypomni w spektakularny sposób. Na jego trasie zostały wyznaczone przystanki edukacyjne, w ramach których zostaną odtworzone przez członków grup rekonstrukcyjnych poszczególne elementy kampanii hetmana Żółkiewskiego. Punktem kulminacyjnym inscenizacji będzie przedstawienie – na wzór obrazu Jana Matejki – sceny „hołdu ruskiego” złożonego królowi Zygmuntowi III w Warszawie przez pojmanych carów Szujskich. Całość będzie symboliczną relacją kampanii moskiewskiej w bardzo widowiskowej i atrakcyjnej formie, opatrzoną komentarzem historycznym z diariusza samego hetmana Żółkiewskiego, a także z dzieł ks. Piotra Skargi oraz Jana Piotra Sapiehy. Happeningowi mają towarzyszyć konkursy z wiedzy na temat historii XVII wieku.

Stowarzyszenie Studenci dla Rzeczypospolitej chce przypomnieć postać hetmana Stanisława Żółkiewskiego, a przede wszystkim jego projekt unii z Moskwą, przypominającej wcześniejszą o 40 lat unię lubelską: na zasadzie równi z równymi. Nawiązujemy tym samym do idei jagiellońskiej i do tego, co wróciło w II Rzeczypospolitej jako wolnościowe spojrzenie na wschodnie imperium.

Zachęcamy do udziału w wydarzeniu w sobotę 29 września od godz. 11 w Krakowie.

 

studencidlarp.pl

 

Stowarzyszenie Studenci dla Rzeczypospolitej istnieje od 2010 r. i skupia młodych ludzi, którzy stawiają sobie za cel promowanie zainteresowania historią oraz bieżącą polityką. 


Ostatnie wiadomości z tego działu

Jubileusz 90. urodzin prof. Jana Prokopa

W 100-lecie Bitwy Warszawskiej

Spotkanie z profesorem Jakubem Politem 29 września 2020

Attila Jamrozik (1944-2019) In Memoriam

Komentarze (0)
Twój nick:
Kod z obrazka:



Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.