1956 – czy przełom? Kulturowe ślady i echa Czerwca i Października 1956 w kraju i na emigracji

Serdecznie polecamy nadchodzącą konferencję na temat Czerwca i Października 1956 roku, która odbędzie się 3 listopada 2016 roku w Krakowie.
12.09.2016 16:54

Przypadająca w r. 2016 sześćdziesiąta rocznica Czerwca i Października 1956 (i początku tzw. odwilży gomułkowskiej) oraz Powstania Węgierskiego (1956) pozwala z coraz dłuższej perspektywy spoglądać na wydarzenia, które uznawane są za zasadniczy przełom w powojennej historii Polski, zarówno w sferze politycznej, jak i kulturalnej. Rok 1956 przyniósł także zmiany relacji Kraj-Emigracja. To właśnie te zmiany i pytanie o znaczenie 1956 roku w historii polskiej kultury warto postawić ponownie w interdyscyplinarnej perspektywie. Jakie było znaczenie tych wydarzeń, czy przyniosły one rzeczywiście przełom zasadniczy, w jakich dziedzinach tak? Jak były postrzegane i oceniane w Kraju, jak patrzyła na nie Emigracja, wreszcie, czy ocena ta ewoluowała z czasem, czy pozostała niezmienna.

Jakie były ślady r. 1956 (wywołane zmiany) choćby przejściowe, jakie trwałe w nauce, w kulturze (literatura, film, teatr, sztuki plastyczne, muzyka), jakie znaczenie dla relacji państwo-Kościół. Na koniec – jak r. 1956 opisano (także po latach) – w literaturze, pamiętnikach, filmie, etc.

Wreszcie jak zmiany w Polsce lokują się w perspektywie wydarzeń na Węgrzech w r. 1956 i ich konsekwencji dla całego obozu komunistycznego, i całej Europy.

Serdecznie zapraszamy wszystkich Państwa zainteresowanych do przedstawienia referatu (do 20 minut) oraz do wzięcia udziału dyskusji w ujęciu interdyscyplinarnym i uwzględniającym rozmaite perspektywy metodologiczne. Polem obserwacji, dyskusji i diagnoz pragniemy uczynić także zagadnienia zapomniane, przemilczane. Liczymy na głosy polemiczne wobec utrwalonego w świadomości obrazu wydarzeń r. 1956 i ich znaczenia.

Konferencja odbędzie się dnia 3 listopada 2016 r. w Akademii Ignatianum w Krakowie. Podsumowaniem konferencji będzie publikacja: wieloautorska monografia (recenzowana), którą chcemy wydać do połowy 2017 roku.

 

Na zgłoszenia tematów wystąpień (wraz z krótką informacją o ich zawartości) czekamy do 25 września 2016 r. Zastrzegamy prawo wyboru tematów spośród zgłoszonych przez Państwa propozycji.

Zgłoszenia prosimy przysyłać na adres mailowy:

 chlapnowak@o2.pl; ewa.chlap-nowak@ignatianum.edu.pl;

 monikastan-kopec@wp.pl; monika.stankiewicz-kopec@ignatianum.edu.pl

lub pocztą na adres:

Instytut Kulturoznawstwa Akademii Ignatianum, Akademia Ignatianum w Krakowie, ul. Kopernika 26, 31-501 Kraków (z dopiskiem: „1956 – czy przełom? Konferencja”).

 

TUTAJ można ściągnąć formularz zgłoszeniowy.

Organizatorzy:

dr Ewa Justyna Chłap-Nowak  (chlapnowak@o2.pl; ewa.chlap-nowak@ignatianum.edu.pl)

dr Monika Stankiewicz-Kopeć (monikastan-kopec@wp.pl; monika.stankiewicz-kopec@ignatianum.edu.pl)

 


Ostatnie wiadomości z tego działu

Spotkanie z Leszkiem Elektorowiczem!

Polska gospodarzem sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO

Powrót pańskiej Polski w Krakowie

Otwarte spotkanie sowietologiczne w Krakowie

Komentarze (0)
Twój nick:
Kod z obrazka:Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Reklama

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.